A kétlelkűségről
Medgyessy miniszterelnök Verebes szerkesztő kérdésére: ha magánvéleménye szembekerülne a politikusiéval, lemondana. Valamikor a késő Kádár-korban, ha rövid ideig is, állítólag már szembe kellett néznie ezzel a kérdéssel. Vagy akkor nem volt ilyen okos, vagy most hazudik.
[Glossza, 2003.]
http://www.nol.hu/archivum/archiv-404957
Különös, de kapitalista viszonyok között is tökéletesen működik a kommunista/szocialista tájékoztatáspolitika: olvasói levélből értesülhet a baloldali olvasóközönség egy filmről, mely a miniszterelnök ifjúkori politikai botlásáról számolt be. A www.box.hu internetes oldalon bárki megnézheti azt a filmet. Torz helyzet: a permanens Orbán-ellenes kampányt szolgálja Heindl Péter bátor kiállása is a film igazsága mellett ("23 évvel ezelőtt a 23 éves Gyurcsány Ferenc nem a szabadság és az emberi méltóság ügye mellett állt. Éppen ellenkezőleg: egyike volt azoknak, akik a szabadság és az emberi méltóság ügye mellett kiállók ellen küzdött.") .
[Az eredeti szöveg:]
Bizarr
Különös, de kapitalista viszonyok között is tökéletesen működik a kommunista/szocialista tájékoztatáspolitika: olvasói levélből értesülhet a baloldali olvasóközönség egy filmről, mely a miniszterelnök ifjúkori politikai botlásáról számolt be. A www.box.hu internetes oldalon bárki megnézheti azt a filmet, amely furcsa módon csak jobboldali forrásokból volt elérhető a választások előtt. Szokatlannak mégsem nevezheti a Népszabadság olvasója a helyzetet, hiszen például Duray Miklós Kutyaszorítóban című művének létezéséről is csak Hajdú elvtárs penetráns Élet és Irodalombeli kritikájából értesülhetett, de azt megelőzően Konrád György irodalmi működését is csak saját lapja visszataszító támadásaiból ismerhette meg. Torz helyzet: Heindl Péter bátor kiállása a film igazsága mellett ("23 évvel ezelőtt a 23 éves Gyurcsány Ferenc nem a szabadság és az emberi méltóság ügye mellett állt. Éppen ellenkezőleg: egyike volt azoknak, akik a szabadság és az emberi méltóság ügye mellett kiállók ellen küzdött.") a permanens Orbán-ellenes kampányt szolgálja.
Kiss Zoltán könyvtáros, a film/kampány egyik szereplője
Pécs, 2006. május 9.
---
http://www.es.hu/kiss_zoltan;megjegyzesek_egy_mondathoz;2007-06-03.html
Kiss Zoltán: Megjegyzések egy mondathoz
LI. évfolyam 22. szám, 2007. június 1.
Azt írja Ungváry Krisztián a pécsi Dialógussal kapcsolatos írásában, hogy "Visszaemlékezők szerint Gyurcsány volt az egyetlen, aki vállalta a nyílt vitát a karon a Dialógussal szemben" (Egy eljárás genezise: a Dialógus Pécsett, ÉS, 2007/20.). Ez a mondat hamis hősiességet kölcsönöz a korabeli KISZ-titkárnak, ráadásul tényként sem állja meg a helyét. Sokan "vállalták a vitát", hátuk mögött a III-as ügyosztállyal. Az elsőn (erre aggathatjuk rá utolsóként a "nyílt" jelzőt), a pestiek érkezésekor Gyurcsány szerepét nem is említik a rendőri jelentések. A továbbiakban a társadalmi kapcsolatok nem vitatkoztak, hanem a III/III-as százados "üzeneteit" közvetítették a Dialógus-tagoknak. A lényeget ugyanis tökéletesen leírja Ungváry cikke: a 80-as évek elején Pécsett volt egy 20-30 fős társaság, amelyik magát önálló csoportnak tételezte, s amelyet rendőri irányítással az egyetem vezetői (állami, párt, KISZ) szétbomlasztottak. Minden szövegük, cselekedetük a rendőrség intencióit követte. Ezért írhatta elégedetten a nyomozást vezető százados: szervünk háttérben maradt.
Ungváry Krisztián megpróbálja utólag kiporciózni a felelősségeket, a szerecsenmosdatás Szküllája és az ártatlanok bemocskolásának Kharübdisze között lavírozva. A Dialógus szétbomlasztói közül ketten megszólaltak már. Közülük Petrétei olyan vádak ellen "védekezik", amelyek meg sem lettek fogalmazva. Senki nem állította róla, hogy ügynök lett volna, viszont a rendőrséggel való kollaboráció vádja megáll vele szemben. Gyurcsány esete súlyosabb, mert ráadásul hősi múltat is hazudott magának. 1981-ben lerázott egy Jeszenszky nevű (kísértetiesen hasonlít a név a nyomozást vezető Jerszi századoséra!) rendőrt, aki "nagyon meghökkent, de végül elment, és soha többé nem ismétlődött meg ez a dolog. (...) Ez csak amolyan ösztönös emberi tiltakozás, mindjárt az elején. Amikor azt mondom ennek a rendőrnek, hogy márpedig engem nem arra választottak meg, hogy önnel együttműködjek - a viszontlátásra! Ezután békén hagy."
Soha ne mondd, hogy soha...!
"Jelentés Pécs, 1983. március 30-án [forrás: Állambiztonsági Szolgálatok Történelmi Levéltára, O-18631 számú, a pécsi Dialógusról készített objektumdosszié]
Jelentem, hogy 1983. március 30-án beszélgetést folytattam a JPTE Tanárképző Kara KISZ-vezetőségének a tagjaival, kik az alábbi tájékoztatást adták [hogy Gyurcsány Ferenc ott volt vagy sem, arról a jelentés nem ír - K. Z.]: 1983. március 23-án a "Dialóg" elnevezésű "független békemozgalom" követői azzal a kéréssel fordultak az intézmény KISZ vezetőségéhez, hogy engedélyezze plakátjaik kirakását. A vezetőség ettől mereven elzárkózott, annál inkább is mert a magyar-történelem szakos hallgatók nagy része, főleg a negyedévesek nem újították meg a KISZ. tagságukat. A "Dialóghoz" tartozó személyek többnyire negyedéves magyar-történelem szakos hallgatók. (...) A Tanárképző Karon (...) és (...) a "független békemozgalom" aktív szervezője, de szobatársaik (...), valamint (...) is tevékenykednek a mozgalomban, annak hangadói.
A jelentésben leírtakat a "Szorongó" fn. bizalmas nyomozásban és a "Vidéki" fn. előzetes ellenőrzésben használjuk fel. (...) r. szds."
Öt ember nevét 1983-ban ugyanúgy el lehetett volna hallgatni Jerszi százados előtt, mint ahogy Jerszi százados nevét és tevékenységét a Dialógus szétzilálásában hallgatja el Debreczeni József előtt 2006-ban.
Kiss Zoltán
volt IV. éves magyar-történelem szakos hallgató
*
Kiss Zoltánnal ugyan több ponton nem értek egyet, de ezúton is köszönöm neki, hogy a korábbi lapszámban közölt cikkemhez rendelkezésemre bocsátotta a JPTE pártszervezetének és kari tanácsának idézett dokumentumait.
Írásom lényege a differenciálás volt. Ha mindenki, aki az MSZMP-ben funkciót tölt be, rendőrségi kollaboráns, mint ahogyan Kiss azt Petrétei esetében állítja, akkor ennek a fogalomnak nincs igazi tartalma. Ugyanis épp Petrétei volt az, aki a "hivatalos kapcsolatok" közül a leginkább mérsékelten viselkedett. Nem érdemli meg ezt a besorolást.
Cikkembe egy hiba csúszott: valótlan az az állításom, hogy Lusztig Péter saját ügynökével ült volna egy frakcióban. Igaz, hogy az MSZP-frakcióban Lusztig ciklusa alatt helyet foglaltak hálózati személyek, de ezek tartója nem ő volt. Az is igaz, hogy az általa vezetett III/I. alosztály ebben a Dialógus-ügyben csupán két ügynök két jelentését továbbította - a fő felelősség tehát nem Lusztigé.
Ungváry Krisztián
---
http://www.pecsinapilap.hu/cikk/Kiss_Zoltan_monologja/62222
Dialógus békemozgalom: pécsi csoportja 1982. nov.-ben jött létre a JPTE-n. A Bp.-ről induló, magát függetlennek tételező mozgalom nyílt fellépést szorgalmazott mind az amerikai, mind pedig a szovjet atomrakéták európai állomásoztatása ellen. A JPTE hallgatóiból és középiskolásokból álló csoport 20-25 fős magjának akcióit (plakátkiállítás, máj. 1-jei Dialógus-jelvényekkel való vonulás, vitaestek, a békemozgalommal kapcsolatos szakirodalom közös feldolgozása) mintegy 100 fő szimpatizáns (köztük 19 ügynök) kísérte figyelemmel. A megyei rendőrség III/III-as osztálya az egyetem állami-, párt- és KISZ-vezetésének közreműködésével sikeresen felbomlasztotta az ellenzékinek minősített mozgalmat. Az 1983. okt. 13-án kelt határozat a "Szorongó" fedőnevű bizalmas nyomozás sikeres lezárását rögzíti.
(Pécs lexikon)
Saját oldal >> Archívum >> Közélet >> Belpolitika
Az első számú provokátor
kiss882 - 2006. 09. 19. 11:32
Vasárnap 16 órától tudatosan, tervezetten folyt a tömegek érzelmi előkészítése a másnapi eseményekre. Minden TV-állomás bőségesen ontotta a miniszterelnök hazugságairól szóló híreket. Maga Gyurcsány járta végig a televíziókat, az egész napot "végigkommunikálta". Természetesen a blogban is megjelent a mocsokság. Mindenesetre volt egy este, éjszaka, amikor mindenki átláthatta, miért él "*****országban". A madame vallott.
A felheccelt emberek másnap szerte az országban békés tüntetéseken vettek részt. Még csak véletlenül sem lehetett látni egyetlen fideszes politikust sem. Amennyiben a tömegben lett volna még provokátor, persze bármi megtörténhetett volna. De sehol az országban nem történt baj, egyedül Budapesten.
Budapesten újrajátszották az 1956-os forradalmat. Az operettforradalom egy televízióban felolvasandó petícióért folyt, amelyet három másik televízió közvetített, amelyeknek nagyobb nézettségük van, mint az MTV-nek, és amelyek örömmel tájékoztatták volna nézőiket a követelésekről. A televízió épületének a védelmére maga Gyurcsány Ferenc, az első számú provokátor szólította fel a rendőrséget. A rendőrök állítólag [! az origón topik nyílt erről] a televíziós kamerák megérkezése előtt megtámadták a tömeget, majd elfoglalták helyüket a kapuban. Innentől televízión mindenki követhette az eseményeket. A tüntetők közül voltak, akik vissza akarták tartani a B közép ifjait, de ilyenkor mindig előkerült egy kődobáló, egy köpdöső avagy egy zsidózó. A tömegben tehát voltak "kisprovokátorok".
A támadás szimbólumokért folyt (anakronizmus, hogy a tévé elfoglalásával bármit is el akartak érni!), az épület kapujának darabjai így leltek gazdára; "megtámadták" a szovjet katonai emlékművet, elfoglalva a vörös csillagot; volt, aki fénykép-ereklyéhez jutott. Később a tömeg elfoglalta az épületet, odabent semmit sem találtak, majd a TV2-ben olvasták föl a pontjaikat. Az értelmetlen csata rendőri résztvevői bevallottan kevesen voltak, és felkészületlenek. (Petrétei beadta lemondását, de annyi gerinc sincs bennük, hogy a miniszterelnök ezt elfogadta volna.) A forradalom tehát szimbólumokért "robbant ki", értelme pedig semmi sem volt, hiszen győzött, mielőtt elkezdődött volna. Három televízió állt ugrásra készen, őket sebesülések nélkül "bevehették" volna.
Éjszaka előkerült a "forradalomért" felelős MSZP három embere. Petrétei, Gyurcsány és Szili. Petrétei képviselte a teszetosza szakmaiságot, Gyurcsány és Szili hazudta a legaljasabbakat. Bebújtak az elmúlt 16 év mögé. Ám előtte megvádolták Orbán Viktort, aki egyébként még az ország területén se tartózkodott. Nem megnevezve, hiszen ehhez is gyávák, hanem körülírva.
Szélsőjobboldali veszély érdekes módon mindig választások előtt támad ebben az országban. Feltűnik egy Bácsfy Diána, néhány szlovákiai terrorista. Most egy kis forradalmat játszattak el az elvtársak.
Meddig dőlünk még be nekik?
---
Ezt a szöveget az események másnapján írtam az origó fórumára. Ma is úgy gondolom, csak olyan „összeesküvés-elméletet” szabad konstruálni, amely minden szereplő politikai mozgásával el tud számolni. Az őszödi beszédet Gyurcsány Ferenc mondta el. A rendőrségért a kormány a felelős. A kiszivárogtatás eddigi leghitelesebb verziója szerint MSZP-s körökből kerültek ki a hangfelvételek. Rövid távon a baloldali választási kampányokat szolgálták a székház ostromának képsorai.
Az egy másik kérdés, hogy hosszú távon (nem szándékolt következményként) Orbán Viktor és a Fidesz politikai hatalomra segítését szolgálták az események, de csak 2010 után sikerült bezsebelniük a politikai előnyöket.
---
Ezeket a gondolatokat a Gergényi pert meglovagolni akaró Gyurcsány miatt írtam le. Egy bírósági tárgyalás mindig a per tárgyára szűkíti a vizsgálódást. Ha például valaki Gyurcsányt plágiummal vádolta annak idején, könnyű dolga volt Gyurcsány ügyvédeinek, hiszen egy már nem létező szöveget nem lehet egy másikkal összevetni, a plágium tényállásához pedig két azonos/hasonló szövegre van szükség.
A rendőrök elleni tárgyalás „intézkedések és jelentések elmulasztásáról” szólt, nem pedig a 2006-os eseményekről általában. Politikai kérdésekben egyébként is érdektelenek a bírósági ítéletek…
---
---